Rozhodčí řízení upravuje zákon č. 216/1994 Sb. o rozhodčím řízení a výkonu rozhodčích nálezů. Novelou tohoto zákona je od 1. 12. 2016 zakázáno, aby byly rozhodčí doložky uzavřeny k řešení sporů ze smluv, které se spotřebitelem uzavírá podnikatel. Byla-li doložka platně sjednána před tímto datem (starší smlouvy), je rozhodce při dodržení dalších zákonných požadavků oprávněn spor rozhodnout. Mnoho rozhodčích doložek či rozhodčích smluv (tedy na samostatné listině) však bylo před 1. 12. 2016 sjednáno neplatně, a stále ještě jsou vedena na základě nicotných rozhodčích nálezů exekuční řízení, která je v mnoha případech možné zastavit. Za tímto účelem jsme vyvinuli aplikaci https://www.dolozkomat.cz/, která Vaši situaci zhodnotí a pokud výsledkem bude, že exekuci je možno napadnout, připraví návrh na zastavení exekuce. Běžně se stejné osoby rozhodců objevovaly ve formulářových smlouvách opakovaně, když ve výsledku běžně rozhodovaly až stovky či tisíce sporů ročně. Takové okolnosti pak zakládají důvodné pochybnosti o tom, že daný rozhodce rozhodoval nestranně.
Rozhodčí smlouva v nespotřebitelských věcech může být sjednána na účelem vyřešení konkrétního již vzniklého sporu nebo všech sporů, které v budoucnu vzniknou z určitého právního vztahu nebo vymezeného okruhu právních vztahů. Rozhodcem může být občan České republiky, který je zletilý, bezúhonný a plně svéprávný. Nedohodnou-li se strany jinak, je řízení před rozhodci ústní. Běžně však bývá v rozhodčích smlouvách dohodnuto, že rozhodce nařídí jednání jen na žádost jedné ze stran nebo bude-li to považovat za nutné. Toto řízení je vždy neveřejné. Není-li mezi stranami dohodnut postup, jak má být řízení vedeno, postupují rozhodci způsobem, který považují za vhodný a bez zbytečných formalit.
Pokud sjednává fyzická podnikající osoba úvěr, je třeba zvláštní obezřetnosti. V případě řešení sporu ze smlouvy mezi dvěma podnikateli je ujednání o volbě rozhodce platným.