Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filtrovat podle platnosti
Menu

6.4.3. Ochrana slabší strany – přehled

V občanském zákoníku (zákon č. 89/2012 Sb.) nalezneme tato pravidla na ochranu slabší strany.

  • Všeobecný zákaz zneužití – nový občanský zákoník stanoví všeobecné pravidlo na ochranu slabší strany, kterou je osoba, která vůči podnikateli v hospodářském styku vystupuje mimo souvislost s vlastním podnikáním. Na toto pravidlo se lze odvolávat vždy, když daný případ nelze podřadit pod některý z konkrétních zákazů uvedených níže. Pravidlo zakazuje podnikateli zneužít své postavení silnější strany:“Kdo jako podnikatel vystupuje vůči dalším osobám v hospodářském styku, nesmí svou kvalitu odborníka ani své hospodářské postavení zneužít k vyjádření nebo k využití závislosti slabší strany a k dosažení zřejmé a nedůvodné nerovnováhy ve vzájemných právech a povinnostech stran.“ (§ 433 odst. 1)
  • Zákaz nečitelných nebo nesrozumitelných podmínek (§ 1800 odst. 1) chrání slabší stranu formulářové smlouvy před podmínkami, které lze přečíst jen se zvláštními obtížemi nebo které jsou pro osobu průměrného rozumu nesrozumitelné, pokud jsou na újmu slabší straně. Ochrana ovšem neplatí, pokud druhá strana prokáže, že slabší straně byl význam podmínek dostatečně vysvětlen.
  • Zákaz zvláště nevýhodných nestandardních podmínek (§ 1800 odst. 2) chrání slabší stranu formulářové smlouvy před podmínkami, které jsou zvláště nevýhodné a zároveň pro ně není rozumný důvod. Zejména má jít o případy, kdy se smlouva závažně a bez zvláštního důvodu odchyluje od obvyklých podmínek ujednávaných v obdobných případech. Soud může v těchto případech rozhodnout tak, že sám dle své úvahy rozhodne o spravedlivém uspořádání vztahu (tj. důsledkem nemusí být jen neuplatnění podmínky, ale tato může být nahrazena nějakou jinou – spravedlivější).
  • Odkaz na obchodní podmínky (§1799) pokud se ve formulářové smlouvě odkazuje na obchodní podmínky, slabší strana musí být seznámena s významem takového odkazu – tj. že obchodní podmínky jsou součástí smlouvy, i když nejsou pojaty do textu smlouvy. Důkazní břemeno nese druhá strana. Případně stačí prokázat, že slabší strana musela význam odkazu znát. Důsledkem porušení těchto pravidel je neplatnost odkazu, a tedy neuplatnění obchodních podmínek. Blíže viz kapitola „Obchodní podmínky“.
  • Promlčení (§ 630) slabší strana je chráněna proti znevýhodňující dohodě o prodloužení nebo zkrácení promlčecí lhůty – k takovému ujednání se nepřihlíží.
  • Vzdání se práva na náhradu újmy (§ 2898) Občanský zákoník v určitých případech umožňuje vzdát se předem práva na náhradu újmy (předem = dříve, než újma vznikla). Proti takovému vzdání se svých práv je do jisté míry chráněna slabší strana, pro niž platí, že se nepřihlíží k ujednání, které „předem vylučuje nebo omezuje právo slabší strany na náhradu jakékoli újmy.“