Rozhodčí řízení upravuje zákon č. 216/1994 Sb. o rozhodčím řízení a výkonu rozhodčích nálezů. Novelou tohoto zákona je od 1. 12. 2016 zakázáno, aby byly rozhodčí doložky uzavřeny k řešení sporů ze smluv, které se spotřebitelem uzavírá podnikatel. Byla-li doložka platně sjednána před tímto datem (ať už samostatně nebo jako součást smlouvy hlavní, nejčastěji úvěrové), je rozhodce při dodržení dalších zákonných požadavků oprávněn spor ze spotřebitelské smlouvy rozhodnout.
Mnoho rozhodčích doložek či rozhodčích smluv (tedy ujednání o rozhodci na samostatné listině) však bylo před 1. 12. 2016 sjednáno neplatně, a stále ještě jsou vedena exekuční řízení, kdy jako exekuční titul posloužil nicotný rozhodčí nález vydaný na základě neplatné rozhodčí doložky. Tato řízení je v mnoha případech možné zastavit. Za tímto účelem jsme vyvinuli aplikaci https://www.dolozkomat.cz/, která situaci klienta zhodnotí, a pokud výsledkem bude, že exekuci je možno napadnout, připraví i návrh na zastavení exekuce.
Rozhodčí smlouva může být sjednána za účelem vyřešení konkrétního již vzniklého sporu, nebo všech sporů vzniklých mezi stranami v budoucnu. Rozhodcem může být kterýkoli občan České republiky, který je zletilý, bezúhonný a plně svéprávný. Právní vzdělání nebo praxe tedy není podmínkou, což je příčinou možného zneužití institutu rozhodce. Oproti řízení u soudu se totiž strany vzdávají řady práv, což oslabuje jejich postavení, zvlášť když jde jako u spotřebitelů o právní laiky (např. písemnost a neveřejnost a nikoli ústnost řízení, okamžitá právní moc a vykonatelnost rozhodčího nálezu bez možnosti se proti němu odvolat, zjednodušené a často i formální doručování důležitých písemností apod.).
V praxi se často setkáváme s případy, kdy je spotřebiteli de facto vnucena úvěrová smlouva, ve které fiktivně vystupuje v roli podnikatele (třeba jen tím, že ke své identifikaci v záhlaví smlouvy doplní IČ). Cílem je obejít spotřebitelskou ochranu; v takovém případě se totiž rozhodčí doložka může k řešení sporů uzavřít bez omezení i po 1. 12. 2016.
Setkáme-li se tedy v praxi s exekucí, kdy byl exekučním titulem rozhodčí nález, musíme zhodnotit platnost rozhodčí doložky, která jmenování dotyčného rozhodce předcházela. Pokud je tato rozhodčí doložka neplatná, otevírá se cesta k zastavení exekuce, protože je pravděpodobně od počátku vedena protiprávně. Pro zastavení nezákonné exekuce jsou připraveny návodné vzory pro jednotlivé typové situace.