Utvrzení dluhu
Smluvní pokuta
Smluvní pokutou se zajišťuje porušení určité povinnosti vyplývající ze smlouvy. Ten, kdo povinnost poruší, je povinen kromě svých povinností stanovených ve smlouvě (ty plní i nadále) uhradit druhé smluvní straně sjednanou částku. Smluvní pokuta ale může být ujednána i v jiném plnění než peněžitém. Věřitel může požadovat ujednanou smluvní pokutu i v případě, že mu porušením povinnosti dlužníka nevznikla škoda.
Na druhou stranu, pokud je sjednána smluvní pokuta, nemá věřitel právo na náhradu škody vzniklé z porušení povinnosti, ke kterému se smluvní pokuta vztahuje.
Zaplacení smluvní pokuty nezbavuje dlužníka povinnosti splnit původní dluh. Nepřiměřeně vysokou smluvní pokutu může soud na návrh dlužníka snížit s přihlédnutím k hodnotě a významu zajišťované povinnosti až do výše škody vzniklé do doby rozhodnutí porušením té povinnosti, na kterou se vztahuje smluvní pokuta.
Tato pravidla o smluvní pokutě se použijí i na pokutu stanovenou pro porušení smluvní povinnosti právním předpisem (penále).
Uznání dluhu
Uzná-li někdo svůj dluh co do důvodu i výše prohlášením učiněným v písemné formě, má se za to, že dluh v rozsahu uznání v době uznání trvá.
Placení úroků se považuje za uznání dluhu ohledně částky, z níž se úroky platí, s výjimkou situace, kdy je pohledávka věřitele již promlčena.
Plní-li dlužník dluh zčásti, má částečné plnění účinky uznání zbytku dluhu, lze-li z okolností usoudit, že tímto plněním dlužník uznal i zbytek dluhu, s výjimkou situace, kdy je pohledávka věřitele již promlčena.
Uznal-li dlužník svůj dluh, promlčí se právo za deset let ode dne, kdy k uznání dluhu došlo. Určí-li však dlužník v uznání i dobu, do které svůj dluh splní (např. je-li součástí uznání dluhu splátkový kalendář), promlčí se právo za deset let od posledního dne takto určené doby.