Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Filtrovat podle platnosti
Menu

12.4.1. Insolvenční návrh

Tento obsah již není aktuální.

Insolvenční návrh musí být sepsán a podán za dlužníka:

a) advokátem, notářem, soudním exekutorem, insolvenčním správcem, a to za zákonem danu max. odměnu ve výši 4.000 Kč (+ případně DPH, je-li podavatel jeho plátcem) za návrh jednotlivce, resp. 6.000 Kč (+ DPH) za společný návrh manželů;

b) akreditovanou osobou; akreditovanou osobou je právnická osoba, které byla rozhodnutím ministerstva udělena akreditace pro poskytování služeb v oblasti oddlužení podle tohoto zákona, a to bezplatně – seznam akreditovaných neziskových organizací, které sepisují insolvenční návrh s návrhem na oddlužení bezplatně zde

c) dlužníkem, pokud je dlužník fyzická osoba, která má právnické nebo ekonomické vzdělání v magisterském studijním programu nebo vykonala zkoušku insolvenčního správce, nebo je-li dlužníkem právnická osoba a jedná-li za ni osoba, která má právnické nebo ekonomické vzdělání v magisterském studijním programu nebo vykonala zkoušku insolvenčního správce.

Osoba, která sepsala návrh a podala jej za dlužníka, nezastupuje dlužníka v průběhu insolvenčního řízení, jen při sepisu návrhu dlužníka během porady poučí o jeho povinnostech v insolvenčním řízení.

Nikdo není oprávněn sám nebo prostřednictvím jiného za úplatu nebo jiné zvýhodnění obstarat, zprostředkovat nebo nabídnout obstarání či zprostředkování sepisu a podání návrhu na povolení oddlužení anebo také insolvenčního návrhu nebo další činnosti s tím nezbytně spojené.

Náležitosti návrhu na povolení oddlužení

Návrh na povolení oddlužení musí vedle obecných náležitostí podání obsahovat

a) označení dlužníka a osob oprávněných za něho jednat,

b) údaje o očekávaných příjmech dlužníka v následujících 12 měsících,

c) údaje o příjmech dlužníka za posledních 12 měsíců,

d) návrh způsobu oddlužení nebo sdělení, že dlužník takový návrh nevznáší.

Dlužník, který navrhuje oddlužení plněním splátkového kalendáře se zpeněžením majetkové podstaty, může v návrhu na povolení oddlužení požádat insolvenční soud o stanovení nižších než zákonem určených měsíčních splátek. V takovém případě musí v návrhu na povolení oddlužení uvést také výši navrhovaných měsíčních splátek nebo způsob jejich určení a vysvětlit důvody pro snížení splátek a důvody, které vedly k jeho úpadku.

Návrh na povolení oddlužení lze podat pouze na předepsaném formuláři.

Přílohy k návrhu na povolení oddlužení

K návrhu na povolení oddlužení musí dlužník připojit

a) seznam majetku, popřípadě prohlášení o změnách, ke kterým v mezidobí došlo v porovnání se seznamy, které v insolvenčním řízení již dříve předložil,

b) listiny dokládající údaje o příjmech dlužníka za posledních 12 měsíců,

c) písemný souhlas nezajištěného věřitele, který se na tom s dlužníkem dohodl, s tím, že hodnota plnění, které při oddlužení obdrží, bude nižší než 30% (u výjimečných případů 60% viz splnění oddlužení); v písemném souhlasu musí být uvedeno, jaká bude nejnižší hodnota plnění, na kterém se s dlužníkem dohodl.

d) čestné prohlášení, že byl při sepisu insolvenčního návrhu poučen o svých povinnostech v insolvenčním řízení, že v oddlužení bude řádně platit pohledávky svých věřitelů, že vynaloží veškeré úsilí, které po něm lze spravedlivě požadovat, k jejich plnému uspokojení, že bude plnit všechny povinnosti vyplývající z tohoto zákona a z rozhodnutí o schválení oddlužení a že bude přiznávat veškeré své příjmy v plné výši.

Není-li návrh na povolení oddlužení učiněn na stanoveném formuláři, ve stanoveném formátu nebo stanoveným způsobem, neobsahuje-li všechny náležitosti nebo je-li nesrozumitelný anebo neurčitý, insolvenční soud usnesením vyzve dlužníka, nebo, osobu, která jej v zastoupení dlužníka podala, vyzve k jeho opravě nebo doplnění v určené lhůtě, která nesmí být delší než 7 dnů. Současně jej poučí, jak má opravu nebo doplnění provést.

Návrh na povolení oddlužení může dlužník vzít zpět, dokud insolvenční soud nerozhodne o schválení oddlužení.

Záloha

Insolvenční soud může před rozhodnutím o insolvenčním návrhu uložit insolvenčnímu navrhovateli, aby ve stanovené lhůtě zaplatil zálohu na náklady insolvenčního řízení, je-li to nutné ke krytí nákladů řízení a prostředky k tomu nelze zajistit jinak; to platí i tehdy, je-li zřejmé, že dlužník nemá žádný majetek. Výši zálohy může insolvenční soud určit až do částky 50 000 Kč. K úhradě zálohy na náklady insolvenčního řízení vyzývá insolvenční soud navrhovatele usnesením, proti kterému je přípustný opravný prostředek. V rámci odvolacího řízení se odvolací soud bude zabývat také otázkou výše vyměřené zálohy na náklady insolvenčního řízení; její výše může být v odvolacím řízení modifikována.