Jako tzv. vývojová stadia trestného činu rozeznává trestní zákon:
- přípravu,
- pokus,
- dokonaný trestný čin.
Přípravou označuje vytváření podmínek ke spáchání trestného činu (opatřování si nástrojů apod., ale i spolčování se, návádění a pomáhání), zatímco pokusem je jednání v úmyslu spáchat trestný čin, které bezprostředně směřuje k dokonání trestného činu.
Trestnost přípravy
Příprava je trestná při současném splnění dvou podmínek:
- jedná se o přípravu k zvlášť závažnému zločinu
- trestnost přípravy je stanovena v příslušné skutkové podstatě
Pokud je příprava trestná, pachateli se uloží trest v trestní sazbě, jako je za dokonaný trestný čin.
Trestnost pokusu
Pokus, vzhledem k jeho bezprostřednímu směřování k dokonání, kdy pachatel odstraňuje poslední už překážky, které mu brání ve spáchání trestného činu (např. vylamuje zámek od dveří), je trestný vždy. Pachateli se uloží trest v trestní sazbě, jako je za dokonaný trestný čin.
Zánik trestnosti přípravy a pokusu
Trestnost přípravy i pokusu zaniká v případech, kdy pachatel dobrovolně upustí od dokonání trestného činu a zároveň odstraní nebezpečí, které jeho jednáním vzniklo, příp. učiní o přípravě nebo pokusu oznámení v době, kdy může být ještě nebezpečí odstraněno. Oznámení je nutno učinit státnímu zástupci nebo policejnímu orgánu.
Příklady:
• Pachatel plánuje vraždu. Naplánuje si místo, čas, způsob provedení a opatří si vhodnou zbraň. Z nějakého důvodu však akci nedokončí. Jestliže je při těchto přípravách odhalen, může být odsouzen za spáchání trestného činu vraždy ve stadiu přípravy.
• Pachatel přepadne v houští dívku a chce ji znásilnit. Dívka se ubrání a uteče. Takový pachatel bude obviněn z trestného činu znásilnění ve stadiu pokusu. Z toho tedy vyplývá, že určitá osoba může být odsouzena i za trestný čin, který se jí nepodařilo spáchat.